Bant Genişliği Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Bant Genişliği Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Web sitenizin maliyetini düşürmenin ve açılış hızını arttırmanın yollarından biri de bant genişliği kullanımını azaltmaktır. Ziyaretçi sayınız fazlaysa, sunucunuzdan indirdikleri onlarca içerik ile bant genişliğinizin sınırı aşmasına sebep olabilirler.

Aşağıda vereceğimiz ipuçlarıyla web sitenizin boyutunu düşürebilir, bant genişliğinizin daha az kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Resim Dosyalarınız Çok Büyük

Günümüzde web sayfalarında içeriğin çoğunluğunu resimler oluşturuyor.
Bu durumda resimleri optimize etmekten başka şansınız yok. Resimlerinizin boyutunu, Photoshop'un "Save for Web" özelliğini kullanarak düşürebilirsiniz. Photoshop ile optimize ettiğiniz resimler, ziyaretçileriniz tarafından görüntülenirken daha az trafik kullanacak.
Resim optimizasyonu ile ilgili detaylı bilgi için Resimleri Optimize Etme İpuçları yazımızı okuyabilirsiniz.

Kodlarınızı Sadeleştirin

Web siteniz için ne kadar çok kod kullanırsanız, boyutu o kadar büyük olur ve sayfa yüklenme süresi aynı oranda artar. Kodunuzu yazarken gereksiz boşluk ve tab kullanmamaya dikkat edin. HTML veya CSS kodlarınızı "HTML Compressor" gibi araçlarla sıkıştırabilirsiniz. Yorum satırları da sayfanızda gereksiz şişme meydana getirir. Yorum satırlarını minimuma indirerek veya yayımlayacağınız sayfadan ayrı bir yerde tutarak bu şişmeden kurtulabilirsiniz.

GZIP İle Sıkıştırın

Sunucunuz, dosyalarınızı GZIP ile otomatik olarak sıkıştırabilir. GZIP, kullanıcılara dosyalarınızı sıkıştırılmış olarak gönderir. Böylece kullanıcılar boyutu azalan dosyayı daha hızlı indirir ve dosya boyutu eski halinden küçük olduğu için bant genişliği daha az kullanılır.

Bant Genişliğinizi Başkaları Kullanıyor Olabilir

Bir site sahibi veya blogcu, sizin sunucunuzda bulunan resim vb. içerikleri linkleme yoluyla kendi sitesinde kullanmış olabilir. Kullanıcılar bu siteleri ziyaret ettiğinde resim vb. içeriği sizin sunucunuzdan indireceği için bant genişliğiniz gereksiz yere kullanılmış olacak. Sitenizde barınan bir dosyanın popüler bir internet sitesinde paylaşılması da büyük risk teşkil ediyor. Bu durumun önüne geçmek için sunucu panelinden Hotlink korumasını aktif hâle getirin.

Mümkün Olduğunca CSS kullanın

CSS'in ortya çıkmasında tek bir amaç var: Tasarımınızı resim dosyalarına ihtiyaç duymadan yapmak. Sayfanızın boyutunu ve bant genişliği kullanımını azaltmak için resim dosyaları yerine CSS tabanlı bir tasarım yapın. 

Tablo Yerine Div ve Span'leri Kullanın

Tasarım yaparken sayfa hizalaması için tablo kullanılan günler geride kaldı. Rahatça özelleştirilebilir olmaları ve tabloya göre daha az kod ile istenilen sonuca ulaşmaları Div ve span kullanmanız için en önemli 2 sebep. Daha az kod kullanacağınız için sayfalarınızın boyutu küçülecektir.

CDN'den Faydalanın

Web sitenizdeki trafik yükünü azaltmanın en kolay yolu içeriğinizi ziyaretçilere farklı bir sunucudan göndermektir. Bunu bir CDN servisinden faydalanarak başarabilirsiniz. CDN sadece trafik yükünüzü azaltmakla kalmaz, ayrıca site içeriğinizi kullanıcılara en yakın bulunan varlık noktasından göndereceği için sayfa yüklenme hızını önemli ölçüde arttırır.
Daha detaylı bilgi için CDN Nedir? ve CDN Nasıl Çalışır? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Arama Motorlarını Sınırlayın

Google gibi arama motorları sitenizdeki içerikleri sık sık tararlar. Bu da bant genişliğinin gereksiz kullanılmasına sebep olur. Haber siteleri gibi çok sık güncellenen bir siteniz yoksa, Google Search Console gibi uygulamalar aracılığıyla arama motoru taramalarını sınırlayabilirsiniz.