CDN Teknolojisi Nedir?

CDN Teknolojisi Nedir ?

CDN’nin açılımı Content Delivery Network yani İçerik Dağıtım Ağı’dır. CDN, web sitenize erişmek isteyen kullanıcılarınızın kendilerine en yakın yerde konumlanmış olan sunuculardan hizmet alarak sitesinize daha hızlı ulaşmalarını ve işlem yapmalarını sağlayan bir sunucu ağı sistemidir.

Bir çok internet kullanıcısı web sitelerinin eksiksiz olarak hızlıca açılmasını bekler. Web sitenizde statik olarak yer alan görseller, videolar ve dosyalar arttıkça sunucunuzun üzerindeki yük de artacaktır. Bu durum ise size ulaşmak isteyen kullanıcılarınızı zorlayabilir ve hatta sitenizden hızlıca ayrılmaya sevk edebilir. CDN bu noktada ihtiyaçlarınıza çözüm olacaktır.

Örneğin; İngiltere’den internet sitenizi ziyaret eden bir kişi x.jpg dosyasını görüntülemek istediğinde önce en yakın CDN’e başvurur. CDN, istenen dosya kendisinde zaten varsa sunucunuza hiç sormadan direkt olarak kendisindeki kopyayı kullanıcıya döndürür. Eğer dosya kendisinde yoksa sunucunuza bağlanır, dosyanın bir kopyasını kendi üzerine alır ve yine kullanıcıya döner.

 

14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin