XenForo Hızlandırma İpuçları

XenForo Hızlandırma İpuçları

XenForo Nedir?

XenForo, Zend Framework'ü üzerine kurulmuş bir forum yazılımıdır. 2011 yılında piyasaya sürülmüştür.
Eski vBulletin geliştiricileri Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından geliştirilmiştir.

XenForo'yu Hızlandır

Diğer bütün sistemler gibi XenForo'da zamanla yavaşlayabilir. XenForo sunucu tarafında ağır çalışan bir yazılımdır ve forum üyelerinin etkinliklerine göre veri tabanına devamlı bilgi ekleyebilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak XenForo sitenizin hızlanmasını ve ziyaretçilerinizin memnun kalmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

XenForo sisteminize İçerik Dağıtım Ağı (CDN) entegre etmek çok basittir. CDN kullanarak statik dosyaları (resimler, CSS, Javascript vb.) kullanıcılara dünyanın birçok farklı noktasından dağıtmış olursunuz. Böylece dosyalarınız, kullanıcılara daha hızlı ulaşacaktır.

Daha detaylı bilgi için CDN Nedir? ve CDN Nasıl Çalışır?  yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu

Resim optimizasyonu, diğer siteler için ne kadar önemliyse XenForo için de o kadar önemlidir. Özellikle kullanıcıların siteye resim yükleyebildiği sistemlerde resim optimizasyonu kritik önem taşır.

Resimlerinizi optimize ederek, sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini ve resim dosyalarının hafızada daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Forumunuzdaki resimleri otomatikman optimize edip, sıkıştırma yapması için Nobita Image Optimizer kullanabilirsiniz.

jQuery CDN

jQuery dosyalarınızı CDN ile teslim etmek, yerel sunucunuzdan teslim etmekten daha hızlıdır.

XenForo, jQuery'nin nereden yükleneceğini seçebileceğiniz bir ayar sayfasına sahiptir. Bu ayarı değiştirmek için Options > Performance yolunu izleyin ve jQuery Source kısmına gelin. Başlangıç için Google CDN ayarını seçebilirsiniz.

CSS'i Küçültün

XenForo, CSS dosyalarını küçültmenizi (minify) sağlayan bir ayara sahiptir. Bu ayarı aktif hale getirmek için Options > Performance yolunu izleyin ve "Minify CSS" kutucuğunu işaretleyin.

Javascript'i Sona Taşıyın

Javascript'i her zaman sayfanın son kısmına, "/body" etiketinin hemen öncesine yerleştirmeniz önerilir. Varsayılan olarak XenForo'da javascript, header’da yüklenir ve bu da performans düşüklüğüne sebep olur. XenForo'da javascript'i sayfa sonuna taşımak için ücretsiz olan Defer JS eklentisini kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfanız yüklenmeden scriptler yüklenmeyecektir ve sayfa yüklenme hızınız artacaktır.

Daha Az Eklenti

Tıpkı WordPress'te olduğu gibi, XenForo sitenizde de daha az eklenti kullanmak performans artışı sağlayabilir. Her bir eklenti HTTP istek miktarını arttırır ve eğer eklentinin kendine özgü javascript veya CSS dosyaları varsa sayfa yüklenme süresi daha da artar. Önceki adımlarda site performansınızı arttırmanız için eklentiler önermiştik. Fakat bu eklentilerin sitenizi olumlu mu yoksa olumsuz mu etkilediğini, eklentiyi kurmadan önce ve sonra hız testi yaparak görebilirsiniz.

Hostinginizi İyi Seçin

Hosting seçiminiz belki de site performansınızı en çok etkileyen faktördür. Sunucu kaynaklarını birçok kişiyle birlikte kullandığınız, ucuz, paylaşımlı hosting seçeneklerinden uzak durmanız gerekir. Tavsiyemiz, web sitenizi barındırmak için bütün kaynakları kontrol edebileceğiniz bir VPS kullanmanız.