Sayfa Yüklenme Hızı ve Hemen Çıkma Oranı

Sayfa Yüklenme Hızı ve Hemen Çıkma Oranı

Sayfa Yüklenme Hızı

İnsanlar web sitenizin hızlı açılmasını bekler. Eğer sayfanın yüklenmesi çok uzun sürüyorsa, internet gibi sınırsız bilgi kaynağı içinde istedikleri içeriği başka bir sitede bulmak onlar için hiç zor olmayacaktır. Sayfa yüklenme hızının ne kadar önemli olduğunu anlamak için Google'ın yaptığı şu deneye bakalım: Google, bazı kullanıcılara deneme amaçlı 10 arama sonucu yerine 30 arama sonucu gösteriyor ve bu sonuç sayfalarında trafiğin %20 oranında düştüğünü görüyor. Bunun nedenini ise fazladan gelen 20 arama sonucunun sayfa yüklenme süresini yarım saniye attırmasına bağlıyor.

Peki Google'da üst sıralara çıkmanız için CDN, sayfa yüklenme hızını nasıl arttırıyor?

CDN, sitenizdeki statik dosyaları(resim, js, css vb.) dünya çapında farklı noktalarda bulunan ve kullanıcılara daha yakın olan sunuculara kopyalıyor. Diyelim ki web sitenizi barındıran sunucu ABD'de yer alıyor. İstanbul'dan bağlanan ziyaretçi web site içeriğini ABD'deki sunucudan almak yerine İstanbul'da bulunun CDN uç sunucusundan alıyor. Bu da gecikme süresini(latency) kısaltıyor ve sonuç olarak sayfanız daha hızlı yükleniyor.

Sayfanızın daha hızlı yüklenmesi için resim dosyalarını optimize etme, CSS ve JS dosyalarını sıkıştırma gibi yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Fakat en kısa sürede en büyük faydayı bir CDN servisinden sağlarsınız. CDN'i sisteminize 10 dakika gibi kısa bir sürede entegre edip hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı

Google, hemen çıkma oranını "sitenizdeki tek sayfalık oturumlar" olarak tanımlıyor. Daha da açmak gerekirse, eğer bir kullanıcı sitenize ulaştıktan sonra diğer sayfalarınızı ziyaret etmeden kısa süre içinde sitenizi terk ederse buna "hemen çıkma" deniyor. Web sitelerinin test sonuçlarını incelediğimizde sayfa yüklenme hızının ve hemen çıkma oranının birbirleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu görüyoruz. Yani sayfa yüklenme hızını yükseltirseniz, hemen çıkma oranını düşürürsünüz. Ziyaretçiler web sitenizde daha fazla vakit geçirir ve dolayısıyla arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Hemen çıkma oranını sayfa yüklenme hızı dışında etkileyen başka sebepler de var. Göze hitap etmeyen tasarım, alakasız içerik, kalitesiz görseller vs.

Hemen çıkma oranını azaltmak için bir CDN servisinden faydalanıp bunun yanında UX(Kullanıcı Deneyimi) iyileştirmeleri yapabilirsiniz.