E-Ticaret İçin CDN

E-Ticaret İçin CDN

En Önemli Faktör: Hız

Hız, öncelik hâline getirmeniz gereken web site faktörlerinden biridir. Kullanıcılar açısından sayfa yüklenme süresinin ne kadar önemli olduğunu internet ile içli dışlı olan çoğu kişi bilir, ama yine de e-ticaret sitelerinin öncelik olarak hız konusuna odaklanmak yerine daha estetik tasarımlar ve yeni site içi araçlar geliştirmeye odaklandığını görüyoruz. Güzel bir tasarım elbette ziyaretçilerinizi memnun eder ama ziyaretçilerinizin çoğunu müşteriye dönüştüren asıl faktör sitenizin hızıdır.

Bir Saniye Bile Önemli

Öncelikle yüklenme süresinin, sayfa terk etme oranıyla olan ilişkisine bakalım. Yüklenme süresi uzadıkça sayfa terk etme oranı artacak.

Yavaş yüklenen web sitesinde tek problem ziyaretçilerin siteyi terk etmesi değil;

  • Müşterilerin %47'si sayfanın 2 saniye içinde yüklenmesini istiyor.
  • %40'ı, açılması 3 saniyeden uzun süren siteleri terk ediyor.
  • Sitenin performansından memnun kalmayan müşterilerin %79'u aynı siteden tekrar alışveriş yapmıyor.
  • 1 saniyelik gecikme müşteri memnuniyetini %16 düşürüyor ve sitenizdeki dönüşümleri %7 oranında azaltıyor. Örnek vermek gerekirse; günde 100.000 TL işlem gören bir e-ticaret sitesi %7 dönüşüm düşüklüğü yüzünden yılda 2.500.000 TL potansiyel kazancını kaybedebilir.

E-Ticaret İçin CDN

Her şeyi toparlarsak, e-ticaret sitenizin müşteriler için ışık hızında olması gerektiği sonucuna ulaşıyoruz. Bunu da CDN ile elde etmek mümkün. Müşterileriniz sitenizdeki statik içerikleri sunucunuzdan almak yerine kendilerine daha yakın bulunan bir CDN noktasından alır. Böylece sunucu-istemci arasındaki mesafe ve gecikme süresi azalır, müşterileriniz sayfanızı daha hızlı yükler.

Arama motorları da sıralama yaparken hız faktörünü göz önüne alır. Daha hızlı yüklenen web sitenizle arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

CDN hizmetimizi ücretsiz denemek için tıklayın.