Oyun Firmaları Neden CDN Kullanmalı?

Oyun Firmaları Neden CDN Kullanmalı?

4K ve Ultra HD teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bilgisayar oyunlarının boyutları arttı.
Oyunların görsel açıdan daha kaliteli olması, oyunlardan aldığımız zevki de olumlu yönde etkiliyor. Ama görsellikle birlikte gelen oyunların boyutlarındaki artış, indirme süresini de arttırdığı için oyuncular mutsuz.

İçerik Dağıtım Ağları(CDN) bu problemi ortadan kaldırıyor. Küresel boyuttaki sunucu ağı ile CDN'ler, oyun firmalarına, gereken indirmeleri ve oyun yamalarını hızlıca oyunculara aktarma imkanı sağlıyor. Oyun öncesinde gereken indirmelerin sürelerinin kısalması, oyun deneyimini de iyi yönde etkiliyor.

Oyunu Mağazadan Alanlar Da Etkileniyor

Mağazalarda kutu ile satılan oyunların bazılarında da kurulum sonrası indirmeler gerekiyor.
Mesela; Grand Theft Auto V kutulu versiyonu 7 DVD'den oluşmasına rağmen kurulumdan sonra 5 GB boyutunda "Day One" yamasını indiriyor. Veya Batman: Arkham Knight... Oyun 5 DVD'den oluşuyor ve kurulumdan sonra 30 GB boyutunda bir indirme gerçekleştiriyor.

Oyunlarda kurulumdan sonra gereken indirmeler oyuncuların hiç hoşuna gitmiyor. Yavaş bağlantı hızına sahip olan oyuncuların şikayetlerini bütün oyun forumlarında görebilirsiniz.

Çözüm Yeni Sunucu Mu?

İstenilen hız için yeni sunucular almak masrafları da beraberinde getirir. Kurulum maliyeti, bakım maliyeti, teknik personel ücretleri...
Ayrıca yeni sunucunun nereye yerleştirileceğinize karar vermek de zorlu bir süreç. Oyunun hangi ülkede veya bölgede popüler olacağı kesin olarak bilinebilir mi?

CDN sayesinde oyun firmalarının bu soruları düşünmesine gerek kalmıyor.

CDN Oyun Dosyalarını Nasıl Gönderir?

CDN, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan varlık noktalarıyla(PoPs) oyun sunucusunun kapasitesini arttırır. Oyunculara fiziksel olarak daha yakında bulunan CDN sunucuları, oyun dosyalarının daha hızlı indirilmesini sağlar.

Nasıl işlediğine bakalım:

  1. İstanbul'da yaşayan bir oyuncu, oyun dosyalarını indirmek için istekte bulunuyor.
  2. İstanbul'da bulunan CDN sunucusu ilk kez gelen bu isteği cevaplamak için oyun dosyalarını, Paris'teki orijinal oyun sunucusundan istiyor.
  3. Artık oyun dosyalarına sahip olan CDN sunucusu, İstanbul'daki oyuncuya dosyaları aktarıyor.
  4. İstanbul'da yaşayan diğer oyuncular oyun dosyalarını indirmek için istekte bulunuyor.
  5. CDN sunucusu, oyun dosyalarına sahip olduğu için İstanbul'dan gelen istekleri direkt yanıtlıyor.

Bu olay sadece İstanbul CDN sunucusunda gerçekleşmiyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan CDN sunucuları da aynı bu şekilde çalışıyor ve sonuç olarak dünya çapındaki tüm oyuncular, dosyaları kendilerine yakın olan CDN sunucusundan indirdikleri için gecikme süresi(latency) kısalıyor. Bunun yanı sıra isteklere sadece Paris sunucusu cevap vermediği için asıl oyun sunucusunun üzerindeki yük hafifliyor.