Mobil Uygulamalar için CDN

Mobil Uygulamalar için CDN

Web sitenizden JSON veya XML dosyalarından anlık veri çeken bir uygulama geliştirdiniz. Bu uygulama ne zaman bir cihazda çalıştırılırsa sunucunuzdan anlık veriler için istekte bulunur.

Sunucunuz Gelen İstekleri Cevaplayabilecek Mi?

Diyelim ki bir gün uygulamanız App Store’da veya Google Play’de öne çıkan uygulamalar listesine girdi ve birkaç saat içinde binlerce kez indirildi. Bu yüzden sunucunuza normalden çok daha fazla istek gelecek ve sunucunuz isteklere cevap verecek kapasitede değilse yavaşlamaya başlayacak. Bu durumda kullanıcılar uygulamadan istedikleri verimi alamadıkları için ilgilerini kaybedebilirler, hatta uygulamanıza negatif puan vererek sıralamada düşmesine sebep olabilirler.

CDN'in Mobil Uygulamalar İçin Faydası

CDN, büyüme potansiyeli olan uygulamalar geliştirmek için kolay ve ucuz bir servistir.

CDN, Json vb. dosyalarınızı küresel bir sunuca ağına kopyalayarak sadece sunucunuzdaki yükü hafifletmekle kalmaz. Kullanıcılar, veriyi fiziksel olarak kendilerine en yakın sunucudan alacakları için uygulamanız daha hızlı çalışır.

Örnek olarak bir hava durumu uygulamasını inceleyelim. Uygulama, İstanbul hava durumu bilgisini almak için sunucuya istek gönderiyor. Hava durumu bilgilerini uygulamaya api.havadurumuapp.com/tr/istanbul.json dosyası gönderiyor diyelim. Normalde bir saatte 500 istek alan bu uygulama, “öne çıkan uygulamalar” listesine girince saatte 50.000 istek(veya çok daha fazlasını) almaya başlıyor.

Bu yükü karşılamak için uygulama geliştiricisi yeni bir server alabilir ya da maliyeti daha düşük olan bir CDN hizmetinden faydalanabilir. Uygulamayı CDN hizmeti ile güncelledikten sonra istekler, cdn.havadurumuapp.com/tr/istanbul.json adresine gönderilecek ve istekleri uygulamanın sunucusu yerine CDN cevaplayacak. Böylece sunucuya hiç yük binmeyecek ve uygulamada sunucu kaynaklı yavaşlamalar olmayacak. Bu sayede geliştirici, uygulamayı devamlı kullanan bir kullanıcı tabanı elde etmiş olacak.