Güvenli Web Sitesi Oluşturmak

Güvenli Web Sitesi Oluşturmak

Web Sitesinin Güvenliği Nasıl Sağlanır? 

Web sitelerinin güvenliği ve daha korunaklı bir hale getirilmesi her zaman için en doğru ve en kesin yol olacaktır. Sitelerin güvenliğini sağlamak ve daha kaliteli bir yapıya gelmek için aşağıdaki yöntemleri inceleyebilirsiniz:

  • Öncelikle chmod şifreler ve değerlerini gereksiz yerlere yükseltmemek gerekir. 
  • Tüm dosyaların chmod değerleri 404 olmalıdır. 
  • Tüm klasörlerin chmod değeri ise 505 yapmanız gerekmektedir. 
  • Sunucu tarafından üzerine veri girilen dosyaların chmod değeri 604 olması gerekirken klasörler için bu değer 705 olmalıdır. 
  • Birçok site kullanıcısı tarafından verile 777 değerleri güvenlik açısından çok riskli ve gereksiz olacaktır. Chmod 777 değerinde olursa dosya ya da klasör sunucu üzerindeki tüm istemciler tarafından yazma, okuma ve değiştirme gibi yetkilere sahip olacaktır. 

Web Sitelerinin Güvenliğinin Önemi 

Config ve htaccess dosyalarının chmod değerlerinin 404 olması her zaman için en ideal değerleri oluşturacak ve web sitelerinin güvenliği için yeterli olacaktır. 
Bu sistemin avantajları arasındaki ilk nokta, kimse sizin dosyalarınızı değiştiremeyecektir. Dezavantajlarına baktığımız zaman ise dosyaları düzenlemek istediğinizde chmod değerlerini değiştirmeniz gerekecektir. Değişiklikleri tamamladıktan sonra ise tekrar sistemi eski haline getirebilirsiniz. Bu işlem sadece 5 dakika sürecektir ve aynı zamanda güvenlik her zaman için en üst düzeyde tutulmuş olacaktır. 

Hackerler sitelerin kontrolünü ele geçirmek için bazı dosyalar yükleme isteyecektirler. Siteye bir dosya veya spam göndermek için güvenlik açığı yakalamak isterler. Eğer sitelerde bu şekilde bir güvenlik açığı varsa hackerler kolaylıkla siteye giriş yapabilecektirler. 

Web Siteleri Nasıl Güvenli Hale Getirilir? 

Oluşturulacak olan şifreler harf ve rakam kombinasyonlarından oluşması gerekir. Büyük küçük harf kullanımı da şifrenin gücünü arttıracaktır. Özellikle de tek bir şifreyi birden çok yerde kullanmamaya dikkat edilmelidir. FTP ve Mysol şifrelerinin aynı olmaması gerekir. 
Yapılacak olan şifrelemeler ve diğer tüm güvenlik önlemlerinde profesyonel destek almak ve bu destek doğrultusunda sitenin güvenlik duvarlarını oluşturmak her zaman için en ideal ve en güvenlik sistemini oluşturacaktır. Bu sayede de siteler daha güvenli ve korunaklı bir hale gelecektir.