CDN SSL Sistemi

CDN SSL Sistemi

SSL Nedir Neden Kullanılır ve Önemi Nedir? 

İnternet sitelerinin daha kaliteli ve daha profesyonel bir şekilde kullanılması için bazı eklentilere ihtiyaç vardır. Bunlardan biri de SSL sistemidir. Peki, SSL nedir? 
SSL sistemi site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasında veri iletişiminin kontrollü ve şifreli kanal üzerinden yapılarak daha güvenli bir iletişim sağlanmasına yardımcı olacaktır. SSL sertifikalarının web sitelerinin güvenliğini veya yazılan kodların güvenliğini sağlamayacaktır. 
SSL nedir sorusuna bir açıklama getirdikten sonra SSL neden kullanılır sorusuna bakmak gerekir. SSL sistemi site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder ve daha kaliteli bir iletişim kurulmasını sağlar. SSL sertifikaları sundukları garantiye destek hizmetine ve ek özelliklere göre farklılık gösterecektir. Fakat temelde tüm SSL sertifikaları aynı teknik kazanımı sitelere sağlayacaktır. 

SSL ve CDN Sistemlerinin Sitelere Sağladığı Yararlar Nedir? 

Netscape tarafından geliştirilen bu güvenlik protokolü SSL network üzerindeki bilgi transferleri sırasında güvenliği sağlayacak ve SSL önemi de bu noktada devreye girecektir. 
SSL sistemi sayesinde gönderilen tüm bilgiler doğru adresler üzerinde deşifre edilecektir. Bilgiler gönderilmeden önce şifrelenecek ve sadece doğru alıcılar tarafından bu bilgiler deşifre edilecektir. Her iki tarafta yani bilgi göndericiler ve bilgi alıcılar doğrulama yaparak bu bilgileri alacağı için kontrollü ve gizliliği korunmuş olan bir sistem sunacaktır. 
SSL desteği ve CDN hizmeti sayede profesyonel şekilde sunulmakta ve uzman kişilerce bu sistemler yapılmaktadır. Veri akışında kullanılan bu şifreleme sistemlerinin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlı olmaktadır. Anahtar uzunluğu bilginin korunmasında son derece önemlidir. 

SSL Sertifikalarının Özellikleri 

Her zaman için sitenin güvenliğini ve bilgi aktarımının kolaylığını sağlayacak olan SSL hizmeti ve cdn desteği ile siteler daha kaliteli ve daha güvenilir bir hale gelecektir. SSL desteği ve özelliklerine bakmak gerekirse şu şekilde özellikler karşımıza çıkacaktır. 

  • Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesinde sitenin güvenliğini ve gizliliğini sağlayacaktır. 
  • Mesajı gönderen ve mesajı alan yerlerin doğru yerler olduğu garanti altında olacaktır. 
  • Gönderilen iletilerin dokümanların tarih ve zamanını doğrulayacaktır. 
  • Dokümanların arşivlenmesi ve sistematik olarak oluşturulması daha kolaylaşacaktır.